DevOps Engineer

Responsabilitati principale:

  • Acționați ca expert în subiecte pe subiecte precum servere web, SSL, echilibrare de încărcare, containere, tehnologii cloud, securitatea site-ului.
  • Lucrați îndeaproape cu operațiunile de infrastructură și echipa de dezvoltare pentru a asigura fiabilitatea și performanța în toate subsistemele.
  • Diagnosticați problemele observate în producție și oferiți sfaturi pentru soluții.
  • (Acolo unde este posibil), asigurați-vă că fluxurile de construcție sunt complet automatizate.
  • Asigurați disponibilitatea, fiabilitatea și scalabilitatea corespunzătoare a aplicațiilor și serviciilor.
  • Documentați cele mai bune practici și lecțiile învățate pe Wiki echipei.

Cerinte:

  • Experiență în gestionarea sistemelor CI/CD, automatizări (Jenkins/Azure DevOps) și scalarea sistemelor distribuite într-un mediu cloud public, privat sau hibrid.
  • Bune abilități de administrare Linux/Unix.
  • Familiaritate cu arhitectura microserviciilor și orchestrarea containerelor
  • Expertiză tehnică privind versiunile codului sursă, integrarea, implementarea, gestionarea configurației (Ansible) și instrumentele de furnizare/orchestrare IaC (Terraform)
  • Familiarizare cu arhitectura microserviciilor și orchestrarea containerelor cu Nomad sau Kubernetes.
  • Experiența de scriptare este esențială, cu capacitatea dovedită de a utiliza diverse instrumente și limbaje (de exemplu, PowerShell, Ruby, Python)
  • Cunoștințe de limba engleză la nivel mediu sau superior.

Avantaj:

Salariu competitiv și perspective de creștere

• Echipe motivate și internaționale

• Sistem mixt de lucru (orele de acasă și de birou)

•   Program de lucru flexibil

• Zile suplimentare de vacanță anuală (începând cu 21 și până la 24)

• Acoperire privată de sănătate

• Tichete de masă

• Bugetul pentru sesiunile anuale de formare profesională